Networking Hizmetleri

TFC yatirim sahip oldugu networking datalariyla ureticilerin ihtiyaci olan baglantilari en dusuk maliyetle olusturmaya calisir. Networking hizmetleri ureticilerin farkinda olmadigi yeni firsatlarin degerlendirilmesine olanak saglar.

Ureticinin buyumesi icin gerekli olan kiritik baglantilar TFC”nin datalarinda hazir halde bulunabilir. Somut bir ornek vermek gerekirse tekstil uretimi yapan bir yerel ureticinin maliyetlerini dusurmek icin cinde guvenilir ticaret baglantilar aradigini varsayalim. Uzun ve maliyetli bir arastirmadan sonra ihtiyaclarini temin edebilir. Diger taraftan daha once tecrube edilmemis ve isletme icin riskli olan bu sureci daha makul maliyetlerle firmamiza devredebilir.

Uzmanlasmanin daha iyi sonuclari getirdigi gerceginden yola cikarak  firmamizin uzmanlariyla saglanacak networking hizmetleri, ureticiler acisindan en ucuz ve en verimli cozumleri olusturur.

Hukuk ve Regülasyonlar

Firmamiz her tip endustri icin farkli cografyalardaki hukuk ve regulasyonlar konusunda yatirimcilara danismanlik hizmeti vermektedir. Yatirimcilarin taleplerine gore yeni pazarlar ve bu pazarlarin bagli oldugu hukuk sistemleri yakindan incelenerek yatirimcinin en dogru karari vermesi saglanir. Tercih edilen yatirim alanina gore subvansiyonlar, vergi sistemleri  ve regulasyonlar incelenir ve yatirimcinin en dusuk maliyetle en iyi tercihi yapmasi hedeflenir.

Yönetim Danışmanlığı

Yonetim danismanligi isletmenin butun faaliyet alanlarinin saglikli calismasini hedefleyen bir danismanlik hizmetidir. Bu hizmet yoneticinin farkinda olmadigi veya is surecinin karmasikligindan dolayi konsantre olamadigi makro problemlerin cozumunu saglamaya calisir. Is sahalarinda uzmanlasma bazen isletmenin genel calisma prensiplerine iliskin profesyonel bir korluge neden olabilir. Bu gibi durumlarda disaridan objektif bir gozlemci karmasik gibi gorunen ama aslinda basit temel prensiplere dayanan sorunlari cozebilir.

Ozetle yonetim danismanligi disaridan profesyonel bir gozlemciyle isletme hakkinda yeni verilerin elde edilmesine ve yoneticinin genel isletme kararlari hakkinda daha objektif verilere dayanarak karar verebilmesine yardimci olur.

Bu hizmet hakkinda yoneticinin bilmesi gereken en onemli sey danisanliga harcanan maliyetlerin isletmeye her zaman daha buyuk katma degerlerle donecegidir. Isletmenin makro kararlarinda gozden kacirilabilecek en ufak bir unsur uzun vade de milyonlarca dolarin cope gitmesine hatta isletmenin sonlanmasina neden olabilir.

Finansal Hizmetler

TFC yatirimin sagladigi finansal servisler oldukca genis bir yelpazeyi icerir. Orta ve kucuk olcekli isletmelerin halk arz sureclerinden, kambiyo risklerinin yonetilmesine kadar firmanin butun finansal firsatlari iyilestirilmeye calisilir.

Hizmet cesitliligi oldukca fazla olmasina ragmen butun bu faaliyetler tek bir temel hedefe hizmet eder: Firmanin market degerinin maksimize edilmesi.

Ureticiler ve servis saglayicilar islerinin dogasi geregi urunler uzerine odaklanirlar. Urunun kalitesi en belirleyici rekabet araci gibi gorunmesine ragmen urunlerin gercek katma degeri genellikle uretici tarafindan bilinmemektedir.

Hakkimizda

Biz Kimiz?

TFC Yatırım Kanuni merkezi Türkiye’de bulunan bir sermaye danışmanlığı grubudur.

Hizmetlerimiz

TFC Yatırım her ölçekteki yatırımcıya sermaye karar süreçlerinde destek olmayı hedefleyen hizmetler üretir. İşletmelerin geleceği açısından oldukça kritik makro kararlarda, karar merciine olabilidğince geniş bir malumat sağlar ve süreçleri yönetir.

TFC yatırımın verdiği hizmetler 5 ana başlık altında toplanabilir.

  • Hukuk ve Regülasyonlar
  • Yatırım Projeleri
  • Finansal Hizmetler
  • Networking Hizmetleri
  • Yönetim Danışmanlığı

Detaylı bilgi için; www.tfcinvestments.com/hizmetler

Hedef Kitlemiz

TFC Yatırımın hedef kitlesi sermayeyi arz edenler ve talep edenler olmak üzere iki yönlüdür. Mevcut faaliyet alanlarında ve piyasalarında iyileştirme isteyen veya yeni pazarlar yeni yatırım alanları talep eden yatırımcılar ana hedef kitlemizi oluştururlar. Bunun dışında uzmanlarımızın orjinal ve rantabl bulduğu, yatırım projesi sahibi girişimcilerde hedef kitlenin diğer boyutunu oluşturur. Neticede yatırım süreçlerinde sermayeyi arz eden ve sermayeyi talep eden taraflar TFC’nin hedef kitlesidir.

Çalışma Prensipleri

TFC yatırım çalışma prensiplerinde genel geçer bir takım evrensel standartları yakalamayı hedefler. Çıkar çatışması tanımlarında ve prensiplerinde, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin Tavsiye Kararını (No. 2000(10)) baz alır. Kamu uygulamaları için geliştirilen bu standartlar, özel kesim faaliyetlere de uygulanmaya çalışılmaktadır.

Genel Kalite standartlarında ise 6Sigma baz alınır. Her çeyrek iş döneminde hata datalarının incelenmesi için 6Sigma iç denetim ekibi oluşturulur.

Vizyon

TFC Yatırımın vizyonu, hizmet verdiği her tip firmanın market değerini etik değerlere bağlı kalarak maksimize etmek bunun yanı sıra altyapı olanaklarının standartların altında olduğu coğrafyalara sermaye akışı sağlayabilmektir.

SNIDC Faliyete basladi

Suriyeli muhaliflerden ilk ekonomik harekât
METİN CAN
09.11.2013
Suriyeli muhalifler, ülke ekonomisini ayağa kaldırmak için bir konsey kurdu. Hedef, halkın öncelikli ihtiyaçlarını karşılayacak yatırımlar yaparak mültecilerin dönmesini sağlamak
2 yıldır süren iç savaş nedeniyle ekonomisi durma noktasına gelen Suriye’de, önemli bir ekonomik harekâtın startı verildi. Beşar Esad karşıtı muhalifler, ilk kez ekonomik bir organizasyon için bir araya gelerek Syrian National Investment Development Councıl’ı (SNIDC) kurdu. SNIDC, Suriye’nin yanı sıra aralarında Türkiye, Almanya ve S.Arabistan’ın da bulunduğu 10’a yakın ülkede faaliyet gösteriyor. Organizasyonun hedefi muhaliflerin kontrolündeki bölgeleri yeniden inşa edip yapılandırmak. SNICD, ülkenin kuzeyindeki ofisinden, Suriye Koalisyon Kuvvetleri’yle işbirliği içinde hareket edecek. 6 milyar dolarlık bir fonu yönetecek olan organizasyon ilk yatırımlarını hayata geçirdi. Bir Türk şirketinin desteğiyle Kuzey Suriye’de kurulacak FreeCell adlı cep telefonu operatörüyle ilgili çalışmalar sürüyor. İzmir’de faaliyet gösteren bir inşaat firmasıyla toplam 20 bin konutu hedefleyen ‘Barış Evleri’ projesi için imzalar atıldı.
HEDEF MÜLTECİLERİN DÖNMESİ
Bugüne kadar Esad yönetimine karşı gerçekleşen ilk ekonomik hareket olduklarını ifade eden SNIDC Başkanı Dr. Akram Hisham Kanakrieh, konseyin hedefini ve öncelikli projelerini SABAH’a anlattı. Kanakrieh, muhaliflerin ülke genelinde yüzde 45’lik bir nüfusu elinde tuttuğunu, bu noktalarda acil ve uzun vadeli ekonomik yatırımlara başlama zamanının geldiğini belirtti. Kanakrieh, yapılanma ve hedefleriyle ilgili şu bilgileri verdi: “Hiçbir askeri birlik ve oluşumla ilgimiz yok. Kurduğumuz yapı tüm muhalif grupların üstünde. Ekonomik hamleler sayesinde özellikle Suriye’yi terk etmek zorunda kalan mültecilerin de geri dönüşünü sağlamak istiyoruz. Önceliğimiz halkın acil ihtiyaçlarını sağlamak. Mobil fırın, jenaratör, monil hastane gibi ekipmanlarla mültecilerin geri dönüşüne zemin hazırlayacağız.”Kaynak: http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2013/11/09/suriyeli-muhaliflerden-ilk-ekonomik-harekt
logoya-suri
WWW.SNIDC.ORG

Swap

Para piyasalarındaki yaygın ismiyle swap, iki ülke para birimi arasındaki faiz farklarının maliyetini belirten kavramdır. Para sisteminin bir sonucu olarak piyasa faizi, merkez bankasının belirlediği faiz oranı üzerinden piyasaya dağılır çünkü likidite politikalarını Merkez Bankası belirler. Piyasa şartlarına göre hazine bonoları tahviller ve diğer likidite araçlarıyla para tabanını arttırır veya azaltır. Neticede iki farklı para birimi için iki farklı faiz politikası oluşur bu da hangi parayı elinizde tuttuğunuza göre yeni bir maliyet ya da kar oluşturur.

Basit bit örnek üzerinden gidersek;

ABD Merkez Bankası’nın belirlediği  Amerikan Dolar’ının faiz oranı %0.25’tir. TL’nin ise %6.50. 1 Dolar’ın 2 Türk Lirası olduğunu ve kurun hiç değişmediğini varsayarsak elinde 10.000 Dolar turan bir yatırımcı bir yıl sonra %0.25 faizle 10025 dolara sahip olur. Buna karşılık elindeki 10.000 Dolar’ı 20.000 Tl’ye çevirip elinde tutan bir yatırımcı bir yıl sonra %6.50 faizle 21.250 Tl’ye sahip olur bunu değişmeyen kurdan Dolar’a çevirirsek 10625 Dolar eder.

Görüldüğü gibi faizi daha düşük olan para birimini elinde tutmanın bir maliyeti faizi yüksek olan bir para birimini elinde tutmanın ise bir getirisi vardır buna uluslararası para piyasalarında swap denir.

swap görsel 2

Swap Arbitrajı

Swap risksiz bir gelir kapısı gibi görünsede aslında değildir. Çünkü faiz avantajı aslında kur riskinide içerir. Yukarıdaki örnek kurun değişmediği varsayımı altında aradaki faiz farkının direkt olarak hesaplara kar olarak yansıması anlamına gelir. Ancak kur aradaki faiz farkında daha fazla hareket edebilir bu yüzden swap = faiz arbitrajı değildir.

Peki arbitraj nasıl yapılır? Para piyasalarında faaliyet gösteren bankalar ve brokerlar döviz pozisyonlarına veya rekabet koşullarına göre Merkez Bankası’nın dağıttığı faizi çeşitlendirirler. Farklı kurumlarda , aynı para birimleri için farklı faiz oranları uygulanabilir. Genel piyasa koşullarına hakim olan dikkatli arbitratörler ise bu orta ve uzun vadeli fırsatları risksiz kara çevirebilir.

Yine örnek üzerinden gidersek;

İki ayrı brokerda yukarıdaki faiz oranlarıyla karşıt pozisyonlar tuttuğumuzu varsayalım. Biri Usd/Try pozisyonunda satış için swap öderken bir diğeri Usd/Try pozisyonunda alış için swap kesmezse; İlk brokerda Usd satıp ikinci brokerda alırız. Makul bir volatilite modellemesi ile de pozisyonu olabildiğince uzun tutup kur riskini bertaraf etmiş bir şekilde pozisyonu taşırız.

swap arbitraj görsel-1 - Kopya

Grafikte görüldüğü gibi yatırımcı herhangi bir döviz değişimini girdiğe anda swap zaten o an ki maliyetlerin içerisindedir. Taşıma süresine göre ise yatırımcının buna ne kadar katlanacağı belirlenmiş olur.

Nasıl?

Teoride basit gibi görünmekle beraber optimum bir swap arbitrajı için iki önemli veri gerekir. Bunlardan bir tanesi para biriminin volatilitesi ile ilgili derinlikli bir data analizi diğeri ise faizi dağıtan kurumların fiyat tarifelerinin yakın takibidir. TFC investment’ın katma değeri bu noktada devreye girer.FX Brokerlarını birebir takip eden otomatik alım-satım robotlarıyla arbitrajı yakalayıp değerlendirirler ve optimize ederler.

Daha fazla bilgi için;

  • Adres: Sahrayı Cedid Mahallesi Atatürk Caddesi Ulya Engin İş Merkezi No:68/8  Kozyatağı/İstanbul
  • Tel : +90 0216 368 62 41
  • Mail: investment@tfcinvestment.com
  • Web: www.tfcinvestment.com